CIEĽ BOL JASNE DANÝ.
Okrem tradičných požiadaviek na precíznosť a dodržanie termínov a rozpočtov, bolo cieľom klienta zachovať históriu budovy a dodať jej nový nádych vo forme najmodernejších systémov.

Jurkovičova tepláreň

Dizajnové protipožiarne a bezpečnostné systémy v historickej Jurkovičovej teplárni

Ako sme klientom pomohli zrekonštruovať historickú budovu s tými najmodernejšími protipožiarnymi a zabezpečovacími systémami? S využitím kvalitných inovatívnych technológií, ktoré trh ponúka. Prečítajte si našu prípadovú štúdiu k projektu v Jurkovičovej teplárni.

Ciele a predstavy

Zadanie od investora a architekta znelo jasne. Okrem tradičných požiadaviek na precíznosť a dodržanie termínov a rozpočtov, bolo cieľom klienta zachovať históriu budovy a dodať jej nový nádych vo forme najmodernejších systémov.

Projekt v Jurkovičovej teplárni bol jedinečný. Jej autorom je Dušan Jurkovič, ktorý okrem iných diel navrhol aj Mohylu Milana Rastislava Štefánika. Budova patrí medzi národné kultúrne pamiatky a je umiestnená v srdci veľmi modernej výstavby Skypark.

Pre klienta Penta Real Estate sme inštalovali protipožiarne systémy v celom projekte Skypark a keďže vedeli, že máme skúsenosti s rôznymi historickými budovami, rozhodli sa naše služby využiť aj v tomto prípade.

Dôležitým aspektom projektu bol aj cieľ využitia budovy. Svoje miesto tu našiel nový coworking space Base4work, ktorý patrí do medzinárodnej siete kancelárií. Z toho dôvodu sa vzorom pre inštaláciu v Jurkovičovej teplárni stali coworkingové priestory Base4work v Prahe.

Riešenie

Spolupráca na projekte bola výzvou, nie však niečím, čo by sme v ANTES GM nezvládli. V minulosti sme proti požiaru a iným nepredvídateľným situáciám zabezpečovali viacero historických budov, ako napríklad Trenčiansky hrad, historický Hotel Elizabeth v Trenčíne, Dubnické múzeum či Tribečské múzeum v Topoľčanoch.

Náš tím načrtol prvotné nápady na inštaláciu, ale aj dizajn systémov na základe obhliadky coworkingu Base4work v Prahe. Po následom výbere tých najlepších produktov sme mohli začať s inštaláciou.

Spojili sme dizajn s funkčnosťou. V niektorých priestoroch Jurkovičovej teplárne bolo nutné zaviesť káble tak, aby boli doslova neviditeľnými. V iných priestoroch sa naopak stali štýlovým prvkom, ktorý sme chceli zvýrazniť. Pri inštalácii takmer každej káblovej trasy bola potrebná prítomnosť a súhlas technického dozoru architekta.

Použitie každého prvku sme s klientom odsúhlasili vopred. Nie všetky použité diely boli spočiatku vo farbách, ktoré mal v pláne klient použiť. Súčasťou našej služby bolo aj zafarbenie materiálov v zmysle konkrétnych požiadaviek.

Neustála komunikácia s tímom klienta bola na prvom mieste a vyplynulo z nej viacero požiadaviek na zmeny či úpravy. Ak klient navrhoval niečo zmeniť, prípadne odstrániť, flexibilne sme riešenia nachádzali „za pochodu“.

Technológie

Pri realizácii projektu v Jurkovičovej teplárni sme použili najmodernejšie technológie dostupné na trhu, ktoré sú overené a s ktorými máme dlhoročné skúsenosti.

  1. Elektrická požiarna signalizácia – jej súčasťou sú požiarne a lineárne hlásiče, vrátane hlasovej signalizácie požiaru – moderný systém z dielne rakúskeho výrobcu Schrack Seconet a švajčiarskeho výrobcu g+m
 • Prístupový systém SALTO – bezdrôtové alebo aj drôtové/káblové prístupové čítačky. Moderný systém, ktorý si presne pamätá, kto vstúpil do priestoru. S týmto systémom si vie zadávateľ zvoliť, či bude mať osoba prístup ku všetkým dverám a miestnostiam, alebo iba k tým vybraným. Užívateľ môže používať na otváranie buď prístupový čip, kartu, alebo svoj mobilný telefón.
 1. Kamerový systém – zabezpečovací od spoločnosti Dahua
 2. Elektronický zabezpečovací systém – senzory pohybu a magnetické kontakty na oknách a vo dverách.

Prínos systémov

Do Jurkovičovej teplárne sme pre klieta dodali moderné a spoľahlivé bezpečnostné systémy pre rýchlu detekciu požiaru, systémy pre zabezpečenie spoľahlivej evakuácie v prípade hroziaceho nebezpečenstva a zvýšili sme ochranu objektu kamerovým systémom s modernými funkcionalitami. Čo však najviac ocení každý, kto budovu navštívi, je flexibilný prístupový systém, ktorý ponúka možnosť používať mobilný telefón ako prístupové médium. S týmto systémom vie správca poslať užívateľovi kľúč na otvorenie dverí odkiaľkoľvek, a to už v priebehu pár sekúnd.

Referencia od klienta

„So spoločnosťou ANTES GM som bol osobne veľmi spokojný. Za mňa sa jedná o jednu z mála firiem, kde čo sa dohodlo, to aj platilo v celom rozsahu. S realizáciou diela sme boli tiež veľmi spokojní, zástupcovia ANTES GM boli vždy nápomocní v proaktívnom hľadaní koncepčných riešení všetkých problémov, ktorých stavba národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej Teplárne priniesla mnoho.

Spolupráca s ANTES GM nám priniesla neštandardné riešenia spojené s integráciou modernej administratívnej budovy do objektu pôvodnej kultúrnej pamiatky zo 40. rokov minulého storočia. Realizovali kompletný systém CCTV, zabezpečovací a prístupový systém, no najmä EPS a HSP.“

Viktor Korba, Construction Consultant, Penta Real Estate, s. r. o.

Jurkovičova tepláreň

Rozsah:úžitková plocha 6400 m2
Mesto: Bratislava
Rok realizácie: 01/2020 – 03/2021

Dodané systémy

 • Elektrická požiarna signalizácia
 • Hlasová signalizácia požiaru
 • Kamerový systém
 • Prístupový systém
 • Elektronický zabezpečovací systém
 • Optické siete

Kontaktujte nás

Ak si myslíte, že môžeme urobiť to isté pre Vás, neváhajte a kontaktujte nás.