CIEĽ BOL JASNE DANÝ.
Cieľom klienta bolo vybudovať inovatívnu kliniku. Moderný koncept budovy sa mal prejaviť naprieč všetkými riešeniami. Medzi ne patrí aj výnimočný prístupový systém, vďaka ktorému by bola budova keyless, teda bezkľúčová a s variabilným použitím.

Privátna urologická ambulancia s bezkľúčovým prístupom

Privátna urologická ambulancia v Trenčíne je pod vedením MUDr. Romana Sokola, PhD., MPH najväčší a najkomplexnejší poskytovateľ ambulantnej urologickej starostlivosti nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Projekt vznikal od základu ako moderná budova s tým najšpičkovejším vybavením.

Zadanie

Majiteľ kliniky MUDr. Roman Sokol hľadal lokálnych dodávateľov s tradíciou. Keďže máme dlhoročné skúsenosti s bezpečnostnými, protipožiarnymi a komunikačnými systémami z rôznych typov projektov a okrem toho sídlime v Trenčíne, dohodli sme sa na spolupráci. Klient nám dal “voľnú ruku”, a to už od fázy projektovania.

Zadaním bolo navrhnúť bezpečnostné a komunikačné systémy pre modernú a veľmi kvalitnú kliniku, nájsť tie najlepšie riešenia na mieru a využiť naše bohaté skúsenosti.

Veľmi špecifické zadanie sme však dostali na realizáciu prístupového systému. Cieľom mala byť variabilita v riešení a bezkľúčový prístup zodpovedajúci tým najvyšším hygienickým štandardom.

Návrh riešenia prístupového systému

Na základe zadania a s víziou, že aj menšia budova môže profitovať z top moderných systémov, sme zákazníkovi navrhli inovatívny prístupový systém od španielskej spoločnosti SALTO.

Technických variácií bolo na výber hneď niekoľko. Boli to buď klasické prístupové čítacie jednotky umiestnené na stenách alebo čítacie jednotky umiestnené priamo v kovaniach, prípadne v zámkoch dverí. Veľkou výhodou systému SALTO je absencia kabeláže, čo umožňuje variabilitu umiestňovania počas používania budovy. Prináša aj možnosť doplnenia zámkami s čítacími jednotkami na rôzne typy skríň alebo skriniek v šatniach, alebo visiacimi zámkami, ktoré sa vyrábajú aj vo vyhotovení do exteriéru.

Hlavné benefity pre užívateľov

 • Jeden identifikátor na vstupy. Stačí len niekoľko “klikov” v aplikácii a všetko funguje. Identifikátorom môže byť karta s čipom, čip v kľúčenke, náramok s čipom alebo mobilný kľúč v smartphone.
 • Jeden čip pre dva ciele. Čip od spoločnosti SALTO okrem identifikovania v prístupovom systéme sme zároveň použili aj na registrovanie v dochádzkovom systéme, ktorý je od inej spoločnosti.

Hlavné benefity pre prevádzkovateľa

 • Možnosť vygenerovať krátkodobý prístup pre niektorého zo zamestnancov.
 • Bezpečnosť na veľmi vysokej úrovni. Nestráca sa možnosť bezpečnosti a prípadnej kontroly vstupov ľudí do objektu. Prevádzkovateľ vie dodatočne skontrolovať históriu vstupov do jednotlivých dverí, aj keď sú dvere v režime offline, teda nepripojené k serveru.
 • Prehľadná údržba systému. V prípade zníženej kapacity batérie v kovaní je tento stav signalizovaný a nehrozí, že bude znemožnený prístup do danej miestnosti.
 • Variabilita prístupového systému. Prevádzkovateľ môže jednoducho a rýchlo určiť, kto má kam prístup a udeliť aj krátkodobý prístup podľa potreby. Takéto riešenie je oveľa efektívnejšie, ako vyrábanie, distribuovanie a správa klasických kľúčov.

Príklady technológií a riešení prístupového systému

V projekte Privátnej urologicke ambulancie sme zvolili rôzne typy riešení, podľa toho, aký bol plánovaný vstup do miestností.

 • Čítacia jednotka implementovaná priamo do kovania XS4 – vďaka prístupovému systému SALTO sa nám podarilo vytvoriť nový koncept budovy, kde je väčšina prístupových čítačiek impletovaná priamo do kovania na dverách. Zároveň sme zákazníkovi ušetrili nemalé finančné prostriedky za montáž kabeláže. Všetky kovania sú napájané batériami a celý otvárací mechanizmus je implementovaný priamo v kovaní a zámku vo dverách.
 • Vzdialené otváranie dverí s kovaním XS4 s bezdrôtovým pripojením – veľkú výhodu vidíme v možnosti vzdialene otvárať dvere v ambulantnej časti kliniky, čo bola taktiež požiadavka zákazníka. Po vyvolaní poradového čísla pacienta, otvoria recepčné priamo z ich PC na diaľku dvere do príslušnej ambulancie. Po ich otvorení pre pacienta, sa dvere zablokujú a fungujú opäť v režime iba na čip. Chránime tým súkromie pacienta a zároveň urýchľujeme celý proces od vyvolania poradového čísla až po samotné usadenie do kresla v ambulancii.
 • Čítacie jednotky na stene – sú určené pre automatické dvere, pre často používané dvere a v klinike sú namontované aj v skrytom prevedení na vstupných dverách do objektu. Je to estetické a praktické riešenie.
 • Semaforové riadenie prístupu do operačnej časti – ďalším konceptom, ktorý sme podľa požiadaviek zákazníka vytvorili na mieru, bolo semaforové riadenie prístupu do operačnej časti kliniky spolu s implementáciou prístupového systému SALTO.Semaforový systém blokuje súčasné otvorenia niektorých dverí pre zachovanie sterility priestoru. Systém SALTO blokuje prístup na vstupe do operačného traktu, aby tam nevstúpil nikto nepovolaný.
  Náš koncept bol navrhnutý cez PLC systém Siemens, ktorý riadi logiku otvárania dverí a dbá na to, aby boli vždy v danej časti otvorené iba jedny dvere. Zároveň sa pri dverách nachádzajú bezdotykové snímače, ktoré reagujú na pohyb rukou tesne pri ňom. Nie je nutné nič stlačiť, čím sa zabezpečuje, že žiadny personál priamo na operačnej sále neprichádza zbytočne do kontaktu s čítačkou na otváranie dverí.Semafor pri jednotlivých dverách určuje, či musí personál čakať na základe zobrazenia červenej farby, kým sa iné dvere nezatvoria, alebo má zelenú a môže bez problémov vkročiť.

Výsledok našej práce

Budova Privátnej urologickej ambulancie je v prvom rade odrazom inovatívnych myšlienok MUDr. Romana Sokola a jeho dôvery v lokálnych dodávateľov. Veríme, že našou prácou sme dokázali, že aj menšia budova môže byť bezkľúčová a vybavená tými najmodernejšími technológiami, z ktorých budú profitovať návštevníci, prevádzkovateľ, majiteľ budovy a aj zamestnanci kliniky.

Referencia od klienta

„Prístupový systém navrhnutý a zrealizovaný spoločnosťou ANTES GM naplnil naše požiadavky. Odbremenil nás od starostí s kľúčami a zároveň máme kontrolu nad jednotlivými miestnosťami a pohybom osôb v klinike.“

MUDr. Roman SOKOL, PhD., MPH, riaditeľ a majiteľ

Privátna urologická ambulancia s bezkľúčovým prístupom

Rozsah: úžitková plocha 1500 m2
Mesto: Trenčín
Rok realizácie: 02/2020 – 11/2021

Dodané systémy

 • Prístupový systém
 • Elektrická požiarna signalizácia
 • Nemocničný komunikačný systém (pacient-sestra)
 • Elektronický zabezpečovací systém
 • Dochádzkový systém
 • Videovrátnik

Kontaktujte nás

Ak si myslíte, že môžeme urobiť to isté pre Vás, neváhajte a kontaktujte nás.