jar 2019 /

Opäť odborný článok od nášho konateľa Ing. Tomáš Marek, PhD. Tentokrát sa môžete dozvedieť o vhodných druhoch signalizácie pre zabezpečenie evakuácie ľudí v prípade požiaru.

včasná evakuácia osôb pri požiari

Evakuácia osôb

Elektrická požiarna signalizácia je dôležitým elektronickým bezpečnostným systémom, ktorý chráni pred požiarom nie len budovy a majetok, ale predovšetkým životy ľudí. Preto je neoddeliteľnou súčasťou elektrickej požiarnej signalizácie aj vhodný druh akustickej signalizácie pre zabezpečenie evakuácie osôb.

Elektrická požiarna signalizácia

Elektrická požiarna signalizácia je požiarnotechnické zariadenie zabudované do stavby, ktoré je definované slovenskými a európskymi harmonizovanými normami EN 54-xx. Nutnosť inštalácie elektrickej požiarnej signalizácie do objektu je v slovenskej legislatíve vymedzená §88 vyhlášky č.94/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb. Systém elektrickej požiarnej signalizácie môže byť zabudovaný aj nad rámec požiadavky zákona, pre zvýšenie bezpečnostného štandardu budovy a prípadne pre lepšie podmienky poistenia budovy.

Elektrická požiarna signalizácia je z pohľadu normy EN 54-1 rozčlenená v hrubých rysoch na

– vyhodnocovaciu jednotku,

– vstupné periférie – požiarne snímače a vstupy z iných požiarnotechnických zariadení,

– výstupné periférie – akustická a vizuálna signalizácia požiaru, výstup do nadväzných požiarnotechnických zariadení a prenosové zariadenie do ohlasovne požiaru, resp. miesta trvalej obsluhy.

Akustická signalizácia požiaru

Akustickú signalizáciu požiaru môžeme s pohľadu prevedenia definovať v dvoch základných variantoch. Prvým je jednoduchá signalizácia použitím sirén, ktoré produkujú definovaný kolísavý tón a sú certifikované v súlade s normou EN 54-3. Je veľmi dôležité kalkulovať pri návrhu rozloženia sirén s hlukom prostredia, okolitými materiálmi, prekážkami, prípadne prostriedkami na ochranu sluchu, ktoré sa v danej prevádzke používajú. Akustický tlak sa samozrejme znižuje aj so vzdialenosťou od sirény.

Hlasová signalizácia požiaru

Druhým variantom je použitie hlasovej signalizácie požiaru, ktorá reprodukuje hovorenú evakuačnú správu. Tu je okrem akustického tlaku dôležitá aj zrozumiteľnosť hlásenej evakuačnej správy.

Vyhláška č.94/2004 Z. z. v § 90 definuje stavby, kde nevyhnutne musí byť inštalovaná hlasová signalizácia požiaru.

– Stavba určená na ubytovanie viac ako 20 osôb, ktorá má konštrukčný celok zmiešaný alebo horľavý.

– Stavba určená na ubytovanie viac ako 50 osôb, ktorá má konštrukčný celok nehorľavý.

– Zdravotnícke zariadenie s lôžkovou časťou.

– Stavba, v ktorej je vnútorný zhromažďovací priestor (je to priestor na zhromaždenie viac ako 200 osôb, v ktorom pripadá na jednu osobu pôdorysná plocha menšia ako 4 m2).

– Podzemná časť stavby, ak sa v podzemných podlažiach trvale zdržuje viac ako 20 osôb.

– Stavba, v ktorej sa predpokladá postupná evakuácia osôb.

– Objekt, v ktorom je viac ako 200 osôb, okrem stavieb určených na bývanie.

Súčasti systému hlasovej signalizácie požiaru musia byť inštalované tak, aby umožňovali dobrú a zreteľnú počuteľnosť. Ak sa v stavbách predpokladá prítomnosť osôb s poruchou sluchu, musia byť priestory, v ktorých sa osoby pohybujú, okrem vonkajších zhromažďovacích priestorov, vybavené zariadením na vizuálnu signalizáciu požiaru.

Z hľadiska noriem je nevyhnutné, aby ústredňa hlasovej signalizácie požiaru bola certifikovaná podľa EN 54-16 a použité reproduktory na evakuáciu podľa EN 54-24. Všetky súčasti hlasovej signalizácie požiaru aktívne pri evakuácii musia byť medzi sebou prepojené káblami, ktoré spĺňajú podmienky funkčnosti počas požiaru definované normou STN 92 0203 Požiarna bezpečnosť stavieb. Trvalá dodávka elektrickej energie pri požiari.

Reprodukcia hudby na pozadí

Výhodou vybavenia stavby hlasovou signalizáciou požiaru je možnosť prevádzkovať hudbu na pozadí, teda reprodukovať ľubovoľnú hudbu, služobné alebo reklamné hlásenia počas bežnej prevádzky. Zariadenie je totiž vybavené núdzovou funkciou, kedy pri aktivovanom signáli o požiari z elektrickej požiarnej signalizácie sa prioritne a v najvyššej hlasitosti spustí do reproduktorov evakuačné hlásenie. Takáto kombinácia sa s obľubou používa napr. v spoločných priestoroch v nákupných centrách, alebo v hoteloch.

Postupná evakuácia

Pri zložitejších objektoch z pohľadu evakuácie, umožňujú zariadenia hlasovej signalizácie požiaru postupnú evakuáciu. Tá sa môže diať automaticky alebo manuálne pomocou požiarneho mikrofónu.