Mnohí z nás sme sa už niekedy stretli s elektronickými bezpečnostnými systémami. Najviac viditeľné sú pre nás asi kamerové systémy, ktoré sa dnes doslova stávajú súčasťou nášho každodenného života. Kamerové systémy, ktoré v súčasnosti profitujú z implementácie algoritmov umelej inteligencie (AI), vedia účinne rozpoznať vozidlá, čítať EČV, rozpoznávať osoby a nečakané udalosti v sledovanom priestore. V domácnostiach máme často nainštalovaný zabezpečovací systém, ktorý stráži náš domov pred nezvanými hosťami, ale aj proti nečakanej nehode. V práci sa môžeme stretnúť s rôznymi druhmi kartových prístupových systémov. Na ochranu nášho zdravia je vo väčšine verejných priestorov prevádzkovaná elektrická požiarna signalizácia s evakuačným rozhlasom. Čo nové nám dnes tieto systémy prinášajú?

Zabezpečovací a kamerový systém v domácnosti

Súčasným trendom je integrovanie systémov do celého konceptu rodinných domov a bytov. Zabezpečovací systém môže byť súčasťou inteligentnej elektroinštalácie, kde pohybové snímače plnia funkciu aj stráženia, ale aj rozsvecovania svetiel, regulácie kúrenia. Snímač úniku vody alebo plynu nám vyvolá alarm, ale vie aj uzatvoriť hlavný prívod a vypnúť niektoré elektrické okruhy. Snímač dymu môže aktivovať aj otvorenie okna pre odvetranie a rozsvietenie svetiel pre rýchlu orientáciu v dome. Kamerový systém to všetko doplní o možnosť vizuálnej kontroly, aby sme mali prehľad, čo sa v dome deje, keď tam nie sme. A vďaka AI vie automaticky otvoriť elektronickú bránu, keď systém rozpozná biometriu tváre ľudí oprávnených na vstup. Benefitov zo vzájomného prepojenia elektronických systémov v dome je nespočetne. 

Prístupový systém v bytovom dome

Moderné bezpečnostné systémy nám prinášajú veľa automatizovaných funkcií, ktoré obyvateľov bytového domu nielen chránia, ale zjednodušujú im každodenný život:

  • Automatické otváranie závor rozpoznaním EČV. 
  • Vyspelý prístupový systém, kde možno kontrolovať nie len jednotlivé vstupné dvere, ale aj stojany pre bicykle, spoločné priestory, kontajnerové dvorce a.i.
  • Domový videovrátnik, ktorý obyvateľovi presmeruje volanie, keď sa nenachádza doma. Ak príde kuriér a nikto nie je doma, volanie od dverí sa presmeruje na mobilný telefón a človek sa s ním vie ľahko dohodnúť.
  • Požiarna signalizácia, ktorá zabezpečí spoľahlivé automatické oddelenie požiarnych uzáverov a prestupov a rýchlu evakuáciu ľudí.
  • Pre návštevy možno pomocou jednorazového vygenerovaného QR kódu zabezpečiť vstup do garáže alebo otvorenie dverí. 
  • Na prístup nie je potrebný špeciálny čip, ale postačí mobilný telefón s technológiou Bluetooth alebo NFC. Dvere môžu rôzne reagovať počas rôznej dennej doby. 
  • Rezervačný systém sa postará o bezproblémové delenie sa o spoločné priestory. 
  • Všetky priechody a udalosti možno spätne ľahko dohľadať. 

Všetko tak, aby sa ľudia cítili vo svojich domoch a bytoch čo najpohodlnejšie a zároveň v bezpečí.

Verejné a firemné objekty

Vo verejných priestoroch, kde sa zhromažďuje veľa ľudí, sú veľmi dôležité protipožiarne bezpečnostné systémy, ktoré v dnešnej dobe dokážu pomocou integračných softwarov účinne spolupracovať s ostatnými bezpečnostnými systémami v objektoch. Je to uľahčenie práce hlavne pre bezpečnostné služby. Pri požiarnom poplachu sa môže automaticky zobraziť obraz z najbližšej kamery a strážnik hneď vie, čo sa v priestore deje. Rýchlosť reakcie je v tomto prípade rozhodujúca.

Výhoda AI funkcií, pri využívaní kamerových systémov vo verejných priestoroch, sa ešte násobí. Kamerový systém dokáže automaticky na základe oblečenia a rozpoznania tváre sledovať prípadného podozrivého človeka po všetkých priestoroch v objekte. Systém rozpozná zabudnutý predmet, ale i človeka, ktorý spadol na zem. 

V predajných priestoroch možno využiť špecifické analytické funkcie, ako je počítanie ľudí, analýza návštevnosti predajne, stráženie dlhých rád pri pokladniach, vyhodnocovanie najviac vyťažených priestorov a regálov.

Vo výškových budovách je užitočná funkcia prístupového systému integrovaného s inteligentným riadením výťahov tak, aby výťahy boli optimálne vyťažené. Človek je smerovaný do konkrétneho výťahu, ktorý podľa identifikácie osoby sám vie, na ktoré podlažie ju má vyviesť.

Prístupové systémy dnes môžu efektívne fungovať v kombinácii tradičných nástenných čítacích jednotiek doplnených o akumulátorové jednotky zabudované priamo v kovaniach dverí alebo zámkoch, v prezliekacích skrinkách alebo vo visiacich zámkoch. Variabilite a všestrannosti nastavení sa medze nekladú. Nehovoriac o jednoduchej správe aj z mobilného telefónu.

Vonkajšie priestory a ich ochrana

Kamerové systémy, vďaka dnes už dostupnej technológii termo-videnia, môžu efektívne chrániť perimeter, teda vonkajšie oplotenie a to vo dne alebo aj za úplnej tmy. Takéto kamery obsahujú snímač pre viditeľné svetlo a samostatný termosnímač. Obraz potom možno sledovať v oboch spektrách zároveň. 

Výhodou je, že integrovaný termosnímač zároveň vie rozpoznať aj požiar, teda z kamery sa dnes stáva účinný nástroj nie len proti kriminalite, ale aj na boj s požiarom.

Ak je táto téma pre Vás zaujímavá, pracovníci ANTES GM, spol. s r.o. Vám vedia poskytnúť viac informácií, spraviť návrh, projekt, vykonať realizáciu a samozrejme zabezpečiť nepretržitú 24/7 starostlivosť. Lebo ochrana ľudských životov a majetku zákazníkov je naším poslaním.