jeseň 2019 /

V jesennom vydaní časopisu TOP STAVEBNÉ sa dočítate, akými rôznymi spôsobmi môžete ochrániť svoju prevádzku alebo osobný majetok pred požiarmi. Odborný článok o elektrickej požiarnej signalizácii pripravil konateľ Ing. Tomáš Marek, PhD.

Chráňte sa pred požiarom

Neskoro zistený požiar okrem priameho ohrozenia ľudí spôsobuje zväčša vysoké materiálne škody na zariadeniach a budovách. Pre majiteľov a prevádzkovateľov budov spôsobí okrem priamych materiálnych škôd aj následné škody z výpadku výroby alebo poskytovania služieb a stratu zákazníkov.

Elektrická požiarna signalizácia (EPS), definovaná európskymi normami EN 54, je súbor elektronických zariadení, ktoré sú určené na odhalenie požiaru v rannom štádiu jeho vzniku a automatické vykonanie nevyhnutných operácií. V slovenskej legislatíve je zariadenie EPS definované ako požiarnotechnické zariadenie a jeho vlastnosti určuje vyhláška 726/2002 Z.z.. EPS je súčasťou projektu požiarnej ochrany budovy, ale môže byť vybudovaná aj na želanie majiteľa objektu.

Systém EPS sa skladá z vyhodnocovacej ústredni, jednotlivých detektorov – hlásičov požiaru, signalizačných zariadení a vstupno-výstupných periférií, ktoré zabezpečujú interakciu s ďalšími požiarnotechnickými zariadeniami v objekte. Pri systéme EPS je dôležitá najme spoľahlivosť prevádzky. Preto sú všetky súčasti neustále programovo kontrolované na bezporuchový stav, znečistenie detektorov, celistvosť kabeláže a poruchu signalizačných zariadení. Aj vyhodnocovacia ústredňa podlieha vlastnej samokontrole a zároveň musí byť v priestore pod stálym dohľadom obsluhy alebo musí byť zabezpečený prenos signalizácie do takéhoto priestoru.

Pre správnu funkciu EPS je nutný dôkladný návrh systému, precízna inštalácia a následný spoľahlivý záručný a pozáručný servis. Spoločnosť ANTES GM, spol. s r.o. všetky tieto služby zabezpečuje už 20 rokov a zameriava sa na zavádzanie najnovších technológií v oblasti EPS a neustále zdokonaľovanie poskytovaných služieb pre zákazníkov.

Vyhodnocovacia ústredňa EPS

Je to elektronické zariadenie, ktoré vykonáva zber údajov z detektorov požiaru a následne zabezpečuje signalizáciu vzniknutého požiaru alebo prípadnej poruchy pre obsluhu pomocou ovládacieho tabla. Ústredňa EPS riadi ovládanie naväzných požiarnotechnických zariadení pomocou programu, ktorý je vytvorený pri inštalácii. Pri väčších inštaláciách môže byť v objektoch umiestnených aj viacero ústrední EPS, ktoré sú spojené do jedného technologického celku. Systém EPS musí byť napájaný so zálohovaného zdroja energie.

Moderné systémy dnes ponúkajú vysoký stupeň zabezpečenia prevádzky napr. aj redundanciou jednotlivých elektronických obvodov a zapojení detektorov. Pre zjednodušenie prevádzky systému možno systémy pripojiť do Internetu a zabezpečiť tak vzdialený prístup k EPS a prevádzkovanie aplikácií, ktoré zjednodušujú monitorovanie a ovládanie systému pre prevádzkovateľa.

Detektory požiaru

Manuálne hlásiče požiaru sú tlačidlá v červenom kryte, ktoré sú vybavené sklom pre zabezpečenie neúmyselného zatlačenia.

Automatické hlásiče požiaru sledujú priestor pomocou rôznych senzorov a na základe vlastnej integrovanej logiky, ktorá vyhodnocuje normou definované limity, posielajú informácie o požiari do vyhodnocovacej ústredne. Z fyzikálnej podstaty detekcie požiaru ich možno rozdeliť na detektory dymu, tepla a plameňa.

Najčastejšie a tiež najefektívnejšie z hľadiska včasnej detekcie požiaru sú detektory dymu. Používajú sa bodové detektory dymu, ktoré sú umiestňované na strop miestností v predpísaných maximálnych vzdialenostiach. Špeciálnymi sú nasávacie detektory dymu, ktoré pozostávajú zo sústavy nasávacieho potrubia a vyhodnocovacej jednotky. Ďalej sú to lineárne detektory dymu, ktoré na detekciu požívajú úzky infračervený lúč a umožňujú pokrytie dlhého pásu voľného priestoru.

Teplotné detektory, bodové alebo líniové, merajú absolútnu teplotu, ale i nárast teploty v priestore. Keďže teplota sa pri požiari zvyšuje pomalšie ako vzniká dym, teplotné detektory sa používajú najmä v priestoroch kde nemožno použiť detektory dymu, napr. v prašných a vo vonkajších priestoroch, v kuchyniach a práčovniach.

Detektory plameňa pomocou vyhodnocovania svetelného spektra zisťujú prítomnosť plameňa v priestore. Používajú sa pri špeciálnych aplikáciách v priemysle, kde sa predpokladá horenie látok bez vzniku dymu alebo kde nemožno spoľahlivo použiť ani dymové, ani teplotné detektory.

V praxi sa čoraz častejšie používajú kombinované detektory požiaru s implementovanými vyhodnocovacími algoritmami, ktoré snímajú dym a teplotu prípadne aj koncentráciu oxidu uhoľnatého súčasne. Zabezpečí sa tým väčšia odolnosť voči falošným poplachom a čo najrýchlejšie rozpoznanie skutočného požiaru.

Signalizačné zariadenia

Patria sem optické a akustické signalizačné zariadenia, pre spoľahlivú evakuáciu osôb z ohrozeného priestoru a upozornenie obsluhy na vzniknutý požiar. Akustickými sú evakuačné sirény alebo hlasová signalizácia požiaru, ktorá priamo hlási evakuačnú správu v objekte. Na optickú signalizáciu sa používajú zábleskové majáky.

Chráňte svoje hodnoty

Ako sa hovorí „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“, a preto nasadenie systému EPS v objekte môže aj napriek nevyhnutnej vstupnej investícii zachrániť oveľa väčšie hodnoty – materiálne, ale hlavne ľudské životy.

V dnešných moderných systémoch je možné zefektívniť prevádzku EPS použitím moderných komunikačných prostriedkov, akými sú hlásenia o presnom mieste požiaru alebo poruche na mobilný telefón alebo cez email, na diaľku na externý dispečing cez Internet.

Spoločnosť ANTES GM, spol. s r.o. zabezpečuje aplikovanie všetkých najmodernejších komunikačných možností systémov EPS, má vytvorenú vlastnú platformu pre online vzdialené pripojenie zákazníkov a stavia aj na vlastnom vývoji aplikovaním získaných skúseností špecializovaním sa na systémy EPS už viac ako 20 rokov.